Prosinec 2015

2.kapitola Boj o život

30. prosince 2015 v 11:35 | Yban |  Literatura - vlastní tvorba
Vešel muž z brokovnicí a vystřelil do stropu. Mcban se ohlédl a za oknem uviděl vrtulníky. Dveře motelu vyrazili nějací soukromí vojáci. ,,Okamžitě nám předejte náš náklad, nebo to s Vámi dopadne špatně!" Pravil muž z brokovnicí.

Narušil bych svoji pověst nejlepšího kurýra! Musím utéct! Takové myšlenky se mu honily hlavou. Pistol měl v autě. Rozhodl se...

Tvrdě kopl muže do obličeje a poté na něj hodil skříŇ. Na schodišti slyšel kroky, vyrazil tedy okno a skočil do bazénku. ,,Další oblek je pryč!" zařval. V tu chvíli se na něj vrhli muži s baseballovými pálkami. Mcban je pozdravil a bojovým chvatem zlomil ruku tomu nejbližšímu. Kopl ho do břicha a poté, co se za něj muž začal držet, ho kopem z otoky zkopl do bazénu. Muži se na něj ohromeně vrhli. I lehátko může posloužit jako sbraň. Udeřil jím vší silou a muže povalil. Vytrhl ostrou součástku a postuopně muže ošklivě zranil.

Auto bylo na druhé straně motelu. Přeskočil bazén, vyhoupl se na střechu a přitom omráčil snipera. Vzal mu zbraň a poté to začalo - střílel do muže, který k němu přicházel. Ale ani jediný výstřel mu nezpůsobil ani škrábnutí. Napřáhl se a udeřil Mcbana. Mcban odletěl pět metrů. ,, Musím mu utéct. Je z jiné planety. Nejspíš z Ejtiky" Pomyslel si. Běžel co nejrychleji, naskočil do auta a odjel.

Začala ho sledovat stíhačka vypuštěná z kosmické lodi Fn-128/66. Zahájila palbu. Jentaktak se vyhnul, ale naboural do sloupu a ztratil vědomí. Probudil se v cele...

Recenze filmu Star Wars VII - The force awakens/Síla se probouzí

28. prosince 2015 v 22:06 | Yban |  Recenze
Po dlouhé, dlouhé době tu máme další díl Hvězdných válek. Naprosto úžasný pocit, když jsem šel do kina. Oprášená muzika, citáty. Bohužel tam ,,zabili" Harrisona Forda. Nic mu nechybí - prostě hvězdný styl. (Střílení, výbuchy pohledy na zlé tváře, romantika a opět výbuchy a střílení. (ne) Nádherné bytosti s prapodivnými zvyky a zvláštní planety. Zkrátka typické hvězdné války. Dávám 9/10.

Novoroční předsevzetí

28. prosince 2015 v 22:03 | Yban |  Téma týdne
Za pár dnů tu máme nový rok, a to rok opice. (podle čínského kalendáře). Každý z nás si zajisté dává také předsevzetí - slibuje vlastně obvykle sobě, že bued něco dělat či nedělat. Napíši Vám moje předsevzetí. Ale pozor na ně, občas se stává, že si to řekneme, a poté to stejně neuděláme, tak uvidím.

V novém roce bych chtěl začáít hrát na příčnou flétnu. Chtěl bych se flétně věnovat každondenně, alespoň hodinu denně. Dále nezapomenout každé ráno cvičit a posilovat, poctivě se učit a sportovat. Být slušný a dokonce bych chtěl dokázat nemožné (pro mě) - vstávat včas, bez přílišného válení s v posteli a proklínání budíku. Poslední úkol je sice nemožný, jen ti nejlepší z nejlepších ho dokážou, ale pokusím se. (první dva pracovní dny vstanu bez obtíží, ostatní už ne).

Ale třeba mi napomůže, že je rok opice - v rok opice jsem se také narodil. Inu, předsevzetí jsou hezká - ale musíme je plnit. (Jdu si nastavit budíka)

Notační program

6. prosince 2015 v 10:03 | Yban |  Flétna/Hudba
Chcete psát vlastní skladby? Když ano, vemete si sešit a něco napíšete. Já jsem po sobě svoji sonátu nepřečetl, tak jsem chvíli surfoval po internetu a našel notační program zdarma - MuseScore. Je velice jednoduché ho ovládat, obsahuje češtinu, hudbu si můžete přehrát. Máte k tomu metronom a kdykoliv si můžete změnit rychlost.
Výhody
+Snadné ovládání
+Přehrávání hudby
+Čeština
+Volitelný nástroj, šablony
+Až stodvacetiosminové noty
+Možnost přidání cressenda nebo trylku apod.

-Vlastní formát-Musíte mít aplikaci aby jste soubor otevřeli
-Asi nic jiného

Aplikaci si můžete stáhnout na webu musescore.org

Co by jsem byl bez hudby?

4. prosince 2015 v 15:38 | Yban |  Flétna/Hudba
Co by jsem byl bez hudby? Zkrátka otázka, nad kterou se musí přemýšlet delší dobu. NIC!! To je odpověď. Každodenně bych se nudil, i práce by nebyla veselá. Nepobroukával by jsem si nové melodie, nedělal prstoklady do vzduchu. Měl bych slabší plíce, možná bych měl astma. Měl bych jiný životní cíl. Neměl by jsem to, co by mě naplňovalo. Ten počet strávených hodin cvičením na nástroj by byl pryč. 5 nebo více hodin týdně bych se nudil. Měl by jsem jiný charakter - kdysi jsem se snadno naštval, byl jsem nervák, ale poté, co jsem se aktivně začal věnovat hudbě, rázem to bylo lepší. Neusínal by jsem s představou, že další den budu cvičit. Ničeho bych se nebál, neměl by jsem trému. Možná před nějakým testem, ale nyní myslím tu trému, že si myslím, že to pokazím a celý sál se mi bude smát. Vůbec bych nepoznal nespočet těch hodných lidí co mě učí hrát na nástroj, kteří se mnou hrají. Nevyhrál bych soutěže. Bez hudby nemůžu žít...

O dřevěných flétnách aneb jak si vybrat a čím je to lepší než plastová

3. prosince 2015 v 18:50 | Yban |  Flétna/Hudba
Samozřejmě, taková alespoň trochu kvalitní flétna je trochu dražší záležitost. Já vřele doporučuji značku Moeck a Mollenhauer.

Ale čím je dřevo lepší než plast? Nejvíce se liší zvukem. Dřevo ho má nádherný a je lehčí na ni hrát. Ale zas potřebuje údržbu. Nehraje však s troškou snahy falešně. Dejte si ale pozor, dřevěná flétna je velmi křehká. Když Vám spadne, může se rozbít. Takže doporučuji položit na chráněné místo, kde se nástroj nebude kutálet. Také to vypadá lépe, když držíte dřevěný nástroj, než plastový.

Dřevěnou flétnu doporučuji až poté, co se naučíte hrát základy. Předtím si kupte plastovou (Jsou opravdu levné), a poté ji noste jako rezerní. Existuje i levná varianta - hlavice je z plastu, aby nebyla tak náročná, a tělo s nožkou jsou ze dřeva.

Jak udržovat dřevěnou flétnu najdete v minulém článku. Po každém hraní jí vytřete suchým hadříkem a rozeberte ji (Je to pro ni lepší). Před hraním v místnosti, kde je značně jiná teplota, flétnu před hraním zahřejte - držte ji v rukou, nebo si ji strčte pod kabát. V případě toho, že si ji neohřajete a je velká změna teploty, flétna Vám může prasknout.

Jak si naolejovat dřevěnou flétnu a jak zacházet s antikodentem

2. prosince 2015 v 19:17 | Yban |  Flétna/Hudba
Olejování dřevěných fléten je velmi důležité. Zlepší zvuk a zpevní dřevo. Mělo by se provádět jednou měsíčně. Dnes Vám napíšu, jak na to. Nejlepší je to dělat večer.
Co potřebujeme?

  • Flétnu (To asi určitě, když ji hodláme naolejovat)
  • Kapesníky
  • Malý tenký kadřík
  • Speciální olejíček
  • Tenký šteteček
  • Tyčka - viz. níže
  • Antikodent
Nejdříve nakapame olejíček na hadřík, který následně navlékneme na tyčku.(tato tyčka se obvykle dává i s flétnou, je to kus dřeva nebo plastu s dírkou nahoře). Udělá se to tak, že hadřík prostrčíme dírkou a obmotáme ho kolem celé tyčky.

Vytřeme tělo a nožku - strčíme klacík s hadříkem do rozebrané flétny a koruživými pohyby rozetíráme. Nebojte se, flétna vezme, co potřebuje, zbytek vyskočí na povrchu - ten vytřete kapesníkem.

S hlavicí je to ale jinak. Na tu si dejte obvzláště pozor - je to to nejcennější na celé flétně. Kápněte pár kapek oleje dovnitř a rozetřete opět hadříkem a tyčkou.

Nyní si nakapejte olejíček na štětec. Labium (Taková velká dírka pod otvorem na foukání) jemně pomažte štětcem, a nezapomeňte na plošku zevnitř.

Až toto uděláte, dejte rozebranou flétnu na nějaké bezpečné místo v pokoji a jděte klidně spát (pokud to děláte večer), nebo něco dělat (pokud to děláte ve dne).

Další den je flétna hotová a připravená k hraní. Ale také jste si všimli, že ji musíte stále více vyfukovat? Máte tam sliny. Pomocí antikodnetu se toho zbavíte...

Kápněte antikodent dovnitř otvoru na foukání. Dejte na něj prst a obraťte flétnu směrem, aby Váš prst ležící na otovoru na foukání ukazoval dolů.(Tedy spíš ten otvor na foukání). Dejte si pozor, ať Vám antikodnet nevyteče. Dělejte krouživé jemné pohyby tak dvě minuty. Poté hlavici vyfoukněte a počkejte zhruba 5 minut.

Jste připravení s perfektně udrženou flétnou, užijte si hraní!!!

Zaměření blogu - téma

2. prosince 2015 v 19:01 | Yban
Pokládal jsem si otázku - na co bude tento blog zaměřen. Především se zde budu věnovat hudbě - konkrétně flétně. Budu publikovat praktické rady, naávody a příhody.
Chci připomenot, že každý den trénuju 1 a půl hodiny na flétnu. Mám zobcové flétny - Sopraninovou z plastu, Sopránovou ze dřeva a Altovou ze dřeva. Věnuji se ale spíše altové a sporánové. A o dřevěné flétny se musí pečovat - o tom bych chtěl psát články.
Samozřejmě budu psát téma týdne, popřípadě nějakou literární tvrobu - začínám psát knihu.
Děkuji za přečtení,
Yban