Já a příčná flétna (1)

2. března 2016 v 15:34 | Yban |  Já a příčná flétna
Pokud jste četli předešlý článek, zajisté jste zjistili, že jsem začal hrát na příčnou flétnu. Proto jsem udělal rubriku (sérii), která bude popisovat můj postup s příčkou. Mimochodem, příčné flétně budu říkat zkráceně příčka. Chtěl bych Vás tedy přivítat u prvního článku této rubriky.

Nastal osudový den. Jakoby v mdlobách vcházím do učebny, kde mi učitel ukazuje takovou tašku ve tvaru kvádru. Rozepínám obal, a třesoucíma se rukama otevírám kufřík. Dívám se na nádhernou stříbrnou flétnu s klapkama. Bojím se klapek - ještě v životě jsem na ně nehrál, bojím se toho, že když zmáčknu jednu, tak se otevře druhá. Taj jako každý začátečník začínáme hrát pouze na hlavici. Učitel mi ukazuje, jak se hlavice drží a vysvětluje dýchání.

Dýchání je podle mě to vůbec nejsložitější na příčce. Začneme tedy tak, že dírku na hlavici přiložíme doprostřed spodního rtu a odklopíme hlavici, aby se dotýkala brady. KOutky dáme dozadu, nadechneme se, zadržíme dech. Rty dáme k sobě a co nejenší škvírkou foukáme na zadní hranu toho foukacího otvoru. Musíme si v podstatě foukat na špičku bot. Část vzduchu jde do flétny a část ven. Zkusíme vydržet notu po 4 doby.

A na jakou stranu hlavice máme přeložit rty? Na tu širší.

Učím se, jak se leští a čistí flétna. Je k tomu potřeba speciální klacík a dva (nejlépúe bavlněné hadříky. Začneme vytíráním.

Do dírky na klacíčku dáme roh hadříku. Omotáme ho kolem klacíku a jemně zastrčíme do flétny. Začneme vytírat, tahat dovnitř a ven o točit s tím. Postupně to uděláme se všemi součástmi flétny. A je to vytřeno.

Nyní leštění. Hlavice - leštíme vše kolem náústku. Ten čistíme jemnými tahy směrem od strany k otvoru. Tělo a nožka - leštíme vše kromě klapek. Ty čistíme tahy dolů.

Po první hodině jsem se cítil nadšen, byl jsem radostný a zároveň se bál, ani nevím čeho.

Doufám, že se Vám tento článek líbil či snad pomohl, své názory prosím pište dolů do komentáře, hodnocení článku mě také potěší.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama